Fabulous Five: A handful of local footballers named AP First Team All-State

A quintet of Twin Harbors prep football players received the top honors as the Associated Press announced its All-State Football Team for each classification on Monday.

Three local athletes were named to the 1A section’s First Team.

Hoquiam wide receiver Cameron Bumstead was named to the All-State First Team after compiling 1,195 yards on 77 catches with 12 touchdowns in 2019.

Montesano had a pair of athletes named to the First Team. Linebacker Brent Hollatz was named an All-State first teamer after totalling a team-best 86 tackles to go along with three sacks for Montesano.

Hollatz photo

Bulldogs teammate Tanner Nicklas was named the 1A class’ All-State First Team punter after averaging 44.69 yards-per-punt this season.

Two Pacific County athletes were named to the 2B section All-State First Team. Pe Ell-Willapa Valley’s Jeremiah Yost took top honors as an offensive lineman.

Yost photo

Raymond’s McCartney Maden was named a first teamer as a defensive back, leading the Seagulls with four interceptions this season.

Multiple student-athletes were named to their respective class’ All-State Honorable Mention list.

In the 1A class, Montesano’s Trace Ridgway (QB), Sam Winter (WR), Nicklas (OL), Jordan King (K) were honored as was Hoquiam’s Matt Brown (LB) and Bumstead (DB).

In the 2B section Ocosta’s Cole Hatton (QB/LB), Dakota Davis (WR) and Jorge Orozco (OL) earned Honorable Mention nods as did PWV’s Max Smith (RB), Andrew Minton (TE), Kollin Jurek (LB) and Yost (DL). Raymond kicker Jose Delgado earned All-State Honorable Mention as did Maden (RB).

2019 Associated Press All-State Football Team

(Classes 2A, 1A, 2B)

PLAYER OF THE YEAR, ALL CLASSES — Emeka Egbuka, jr., Steilacoom.

CLASS 2A

Player of the Year — Emeka Egbuka, jr., Steilacoom.

First Team

Offense

Quarterback — Levi Crum, sr., Hockinson.

Running backs — Steven DiLorenzo, sr., Lynden; Dylan Paine, sr., Tumwater.

Wide receivers — Emeka Egbuka, jr., Steilacoom; Manuel Felan, sr., Toppenish.

Tight end — Brock Heppner, sr., Lynden.

Offensive line — Zion Robinson, sr., Archbishop Murphy; Jacob Schuster, jr., Tumwater; Viliami Hafoka, sr., Tumwater; Takumi Veley, sr., Hockinson; Harley Vandenberg, sr., Lynden.

All-purpose — Caden Jumper, jr., Eatonville.

Kicker — Marko Samoukovic, sr., Lynden.

Defensive line — Jacob Schuster, jr., Tumwater; Josh McCarron, jr., Archbishop Murphy; Isaiah Perez, sr., Othello; LeAndre Gaines, sr., W.F. West.

Linebackers — Riley Krueger, sr., Lakewood; Gaven Murphy, sr., Tumwater; Brevan Bea, sr. Washougal; Bodie Human, sr., Lynden.

Defensive backs — Emeka Egbuka, jr., Steilacoom; Liam Mallory, soph., Hockinson; Brent VanderVeen, sr., Sedro-Woolley; Turner Allen, jr., Tumwater.

Punter — Brent VanderVeen, sr., Sedro-Woolley.

Honorable Mention

Quarterbacks — Chance McDonald, jr., Steilcoom; Jared Taylor, sr., Lakewood.

Wide receiver — Peyton Brammer, sr., Hockinson.

Tight ends — Austin Terry, soph., Tumwater; Jeremiah Faulstick, sr., Hockinson.

Offensive line — Ki Haden, sr., Hockinson; Tyrese Thrower, sr., River Ridge.

All-purpose — Brock Heppner, sr., Lynden.

Kicker — Alan Sepulveda, sr., Lakewood.

Defensive line — Logan Candanoza, sr., Prosser; Trey Knight, sr., Ridgefield; Judah Jackson, soph., Steilacoom; Austin Terry, soph., Tumwater; Cooper Wall, jr., Tumwater.

Linebackers — John Ray, sr., Selah; Gavino Rodriguez, sr., Blaine; Zach Loveless, sr., Black Hills.

Defensive backs — Joe Ennis, jr., Archbishop Murphy; Colton Bower, soph., North Kitsap; Cade Haller, jr., W.F. West.

Punter — Noah Thompson, sr., Mountlake Terrace.

CLASS 1A

Nicklas photo

Player of the Year — Caleb Christensen, jr., Royal.

First Team

Offense

Quarterback — Caleb Christensen, jr., Royal.

Running backs — Tanner Hall, sr., Omak; Wyatt Patridge, jr., Castle Rock.

Wide receivers — Cameron Bumstead, sr., Hoquiam; Cooper Christensen, sr., Royal.

Tight end — Ryan Veening, sr., Nooksack Valley.

All-purpose — Isaiah Zetterberg, sr., Cascade Christian.

Offensive line — Colin Hamilton, sr., King’s; Jose Medina, jr., Royal; Jory Dotts, sr., Colville; Methodius Gerstenberger, jr., La Salle; Max Muffett, sr., La Center.

Kicker — Eli Den Bleyker, sr., Lynden Christian.

Defensive line — Zach Sipma, sr., Lynden Christian; Michael Perez, sr., Royal; Ryan Kershaw, jr., La Salle; Bailey Meek, jr., King’s Way Christian.

Linebackers — Brent Hollatz, sr., Montesano; Hunter Wallis, jr., Klahowya; Bennet Lim, sr., Deer Park; Derek Bergeson, soph., Royal.

Defensive backs — Nathan Sedgwick, sr., La Salle; David Campbell, sr., King’s; Isaiah Zetterberg, sr., Cascade Christian; Cooper Christensen, jr., Royal.

Punter — Tanner Nicklas, sr., Montesano.

Honorable Mention

Quarterbacks — Trace Ridgway, sr., Montesano; Parker Johnson, sr., Cascade Christian.

Running backs — Ryan Kershaw, jr., La Salle; Grant Michaliszyn, sr., Colville; Matthew Jorgensen, sr., Deer Park.

Wide receivers — Jackson Corkill, sr., Lynden Christian; Sam Winter, sr., Montesano; Conner Zetterberg, sr., Cascade Christian.

Offensive line — Cody Saulsbury, sr., Mount Baker; Tanner Nicklas, sr., Montesano; Vicente Rodriguez; sr., Connell.

Kicker — Jordan King, sr., Montesano.

Defensive line — Jory Dotts, sr., Colville; Easton Zylstra, sr., Nooksack Valley; Colin Hamilton, sr., King’s; Jayson Floyd, sr., Charles Wright; Tanner Sackman, sr., Omak; Landon Garnder; sr., Castle Rock.

Linebackers — Matt Brown, sr., Hoquiam; Axcel Valladares, sr., La Salle; Davin Beason, soph., Mount Baker; Will Faber, sr., Lynden Christian; Tyler Wissing, sr., Cascade Christian.

Defensive backs — Mark Tikhonov, sr., Mount Baker; Cameron Bumstead, sr., Hoquiam; Conner Zetterberg, sr., Cascade Christian; Tyler Allred, sr., Royal.

CLASS 2B

Maden photo

Player of the Year — Ashton Haight, sr., Onalaska.

First Team

Offense

Quarterback — Dante Maiuri, jr., Tri-Cities Prep.

Running backs — Ashton Haight, sr., Onalaska; Abraham Garcia, jr., Columbia-Burbank.

Wide receivers — Landon Amato, sr., Tri-Cities Prep; Brennon Vance, sr., Kalama.

Tight end — Cade Evander, jr., Napavine.

Offensive line — Alex Frazier, sr., Onalaska; Keith Olson, soph., Napavine; Jeremiah Yost, sr., Pe Ell-Willapa Valley; Charlie Harrington, sr., Liberty (Spangle); Willie Waters, soph., Davenport.

Kicker — Sam Triplett, sr., Chewelah.

Defense

Defensive line — Alex Frazier, sr., Onalaska; Keith Olson, sr., Napavine; Charlie Harrington, sr., Liberty (Spangle); Zerric Pardini, sr., Tri-Cities Prep.

Linebackers — Hazen Inman, sr., Onalaska; Brody Klein, sr., Rainier; Jacob Brown, sr., Colfax; Jacob Levy, sr., Tri-Cities Prep.

Defensive backs — Cade Lawrence, sr., Onalaska; Landon Amato, sr., Tri-Cities Prep; Matt Hockett, sr., Colfax; McCartney Maden, sr., Raymond.

Punter — Brandon Lustig, sr., Colfax.

Honorable mention

Quarterbacks — Jackson Esary, soph., Kalama; Laythan Demarest, jr., Napavine; Lukcas Kreger, sr., Onalaska; Cole Hatton, sr., Ocosta.

Running backs — Max Smith, sr., Pe Ell-Willapa Valley; Cole Fay, sr., Adna; McCartney Maden, sr., Raymond.

Wide receivers — Dakota Davis, jr., Ocosta.

Tight ends — Andrew Minton, sr., Pe Ell-Willapa Valley.

Offensive line — Bryan Sparks, sr., Ilwaco; Jorge Orozco, sr., Ocosta; BJ Cleveland-Barrera, jr., Onalaska; Abel Ingle, sr., Adna.

Kicker — Jose Delgado, jr., Raymond.

Defensive line — Jeremiah Yost, sr., Pe Ell-Willapa Valley; Bryan Sparks, sr., Ilwaco; Lane Baker, jr., Adna.

Linebackers — Kaden Krouse, jr., Chewelah; Cole Hatton, sr., Ocosta; Kollin Jurek, jr., Pe Ell-Willapa Valley; Cade Evander, jr., Napavine.

Defensive backs — Will Cornett, sr., Bellevue Christian; Cole Fay, sr., Adna.

 

[flipp]