Elma graduates earn scholarships

  • Thu Jun 13th, 2019 1:30am
  • News

The following members of the Elma High School Class of 2019 earned these scholarships.

Killian George Acuff: World Class Scholar

Eric Wayne Arndt: McCleary SD Scholarship

Clyde Austin Bailey: World Class Scholar

Stormie Marie Bauer: Central Washington University

Lilyth Soleil Biehl: Kelsey Foundation Scholarship

David Ray Billerbeck: World Class Scholar

Benjamin Eugene Bridge: Centralia Community College Scholarship; World Class Scholar; WSSAAA Ali Bennett Scholarship; Ascensus Specialties, LLC; East GH Rotary Club Scholarship

Taitum Dale Brumfield: Valley City State University Scholarship; Valley City State Athletic Scholarship; Carl Huttula Memorial Scholarship

Angelica Padilla Clark: Washington State Opportunity; Sierra Pacific Foundation; Dr. Donald and Edna Wheaton Memorial; World Class Scholar; Summit Pacific Medical Center; Kelsey Foundation Scholarship

Madelyn Elizabeth Clark: Schonwald Endowment Scholarship; Centralia College Foundation STEM Scholar; World Class Scholar; Kelsey Foundation Scholarship

Sabrina Duran: World Class Scholar

Destry Nicole Dineen: 64 percent Athletic Scholarship — GHC Softball; Westport Shipyard National Scholarship

Rees Alexander Evans: World Class Scholar

Maddison Renee Everson: World Class Scholar; Kelsey Foundation Scholarship; Elma Flight Foundation Scholarship

Blake Dean Foster: World Class Scholar

Reanna Elizabeth Gibson: College Bound Scholarship

Alina Marie Hernandez: World Class Scholar

Taylor Janaye Jensen: The University of South Dakota

Molly Jane Johnston: Linfield College Presidential Scholarship; Linfield Scholarship Day; Grays Harbor Community Foundation; Elizabeth and Fred Haerlen Memorial; Mark E. Reed Scholarship; Dick Grabenforst Memorial Scholarship; Southwest Washington 1A League; Kelsey Foundation Scholarship; Wynoochee No. 43 Masons Scholarship; Carl Huttula Memorial Scholarship; Basset Family Memorial Scholarship; Seabrook Community Foundation; Elma Teachers Organization

Shayla Ann Kelly: Quentin and Phyllis Boyer Scholarship; The University of South Dakota; Elma FFA Top 10 Scholarship

Jackson Madison: McCleary SD Scholarship; World Class Scholar

Jakob Ryan Mann: McCleary SD Scholarship

Jayla Niyalla Mason Hall: Olympic College Scholarship

Jessie Lane Mayberry: WA State Council of Fire Fighters; South College Promise Grant; College Bound Scholarship; Our Community Credit Union Scholarship

Lacy Christine Mowry: Grays Harbor Community Foundation; WA Contract Loggers Association; Olympic Logging Conference; Vaughan Company, Inc. Scholarship; Girls of the Class of 57 Scholarship; Summit Pacific Medical Center; FFA Sharon Grange Scholarship; Elma Ag Boosters, Pete Pearson Memorial; Quentin and Phyllis Boyer Scholarship; Bob Smith Memorial; Russell V. Mack Memorial; Kelsey Foundation Scholarship; Todd Morgan Memorial; World Class Scholar; G.H. Mounted Posse; Our Community Credit Union Scholarship; Elma Flight Foundation Scholarship; Lion’s Club Scholarship

Kassedy Olson: Fred Keel Memorial/McCleary Fire Department; World Class Scholar; Bassett Family Memorial Scholarship; EWU Academic Acknowledgement; Summit Pacific Medical Center; Lion’s Club Scholarship

Brycen Allyn Poston: Elma Flight Foundation Scholarship; SPSCC “The Experience” Scholarship

Griselda Ramirez: Dwayne Lamont Johnson Memorial; Lion’s Club Scholarship

Florencio Ramirez Ramirez: FFA Sharon Grange Scholarship; Elma Ag Boosters, Marilyn Gray Memorial; National FFA, 5 Star Ford of Aberdeen; Edd and Annie Hodges Memorial; Kelsey Foundation Tribute Scholarship; World Class Scholar; College Bound Scholarship; Washington State Opportunity Scholarship; Dwayne Lamont Johnson Memorial; Elma Flight Foundation Scholarship; Elma FFA Top 10 Scholarship; WSU Future Cougs Embracing Diversity; WSU Academy Achievement Diversity; WSU University Achievement; Lion’s Club Scholarship

Emily Jane Rockey: Grays Harbor Community Foundation; Burger King Scholarship; Vaughan Company, Inc. Scholarship; Grace Marie Player Scholarship; Kelsey Foundation Scholarship; Elma Teacher’s Organization

Adriana Rojas Vargas: Summit Pacific Medical Center; Jeannette DeYoung Mowe Scholarship; G.H. Mounted Posse; Dwayne Lamont Johnson Memorial; Elma Flight Foundation Scholarship; East GH Rotary Club Scholarship

Samuel Christian Schneider: Kelsey Foundation Scholarship; World Class Scholar; Carl Huttula Memorial Scholarship

Destiny Shay Shackleton: World Class Scholar; College Bound Scholarship

Benjamin Louis Sowers: Kardia Inc./Thomas Gransden, First Mem.

Carson Douglas Steiner: Quentin and Phyllis Boyer Memorial; World Class Scholar; G.H. Deputy Sheriff’s Association

Brooke Janell Sutherby: Elma Auto Racing Hall of Fame; Vaughan Company, Inc. Scholarship; Summit Pacific Medical Center; Merc and Nina Boyer Family Scholarship; Kelly Foundation; Kelsey Foundation Scholarship; G.H. Mounted Posse; NAIC Aberdeen Branch 753 Scholarship; World Class Scholar; Elma Auto Racing Hall of Fame; Clara Rowe Memorial

Morgan Thompson: Elma Ag Boosters, Carl Jonsson Memorial; Karl M. Koch Memorial Scholarship; Kelsey Foundation Scholarship; Elma FFA Top 10 Scholarship; Kelly Foundation

Kennedy Faye Tondre: McCleary SD Scholarship

Chloe Meashelle Velasco: G.H. Mounted Posse; Our Community Credit Union Scholarship

Caleb Daniel Bryant Ward: Experience WSU Scholarship; WSU Academic Achievement Scholarship; NAIC Aberdeen Branch 753 Scholarship; World Class Scholars

 

[flipp]